Ostrov byl osídlen už ve starověku, od roku 1050 patřil k biskupství v Biogradu, od roku 1126 k arcibiskupství Zadar. Za benátských a tureckých vpádů sloužil jako útočiště obyvatel z pevniny a nebyl nikdy dobyt.
Ostrov Pašman svojí rozlohou cca 70 km² patří k větším ostrovům Jadranu. Na svém severozápadním cípu je se sousedním ostrovem Ugljan spojen mostem. Pašman se nachází v zadarském souostroví, oddělený od Zadaru a Biogradu malebným pašmanským kanálem, přes který jsou roztroušeny desítky malých ostrovů jako perly. Proud moře, který mění směr každých 6 hodin, činí toto moře nejčistším na Jadranu.
Pašman je spojen s ostrovem Ugljan mostem v průlivu Ždrelac a využít můžete trajektového spojení Biogradu - Zadaru na ostrově Pašman nebo Preko - Gaženice (Zadar) na ostrově Ugljan. Středomořské klima zde vyvinulo bohatý svět flóry a fauny, najdete zde mnoho druhů léčivých a aromatických rostlin a podmořský svět obsahuje mnoho druhů lastur a ryb chorvatského Jadranu.
Většina z 3000 obyvatel žije v typických ostrovních vesnicích, jako jsou Ždrelac, Banj, Dobropoljana, Nevidjane, Mrljane, Barotul, Pašman, Mali Pašman, Kraj, Tkon a Ugrinič, se věnuje tradičnímu rybolovu a zemědělství.